بر اساس گزارش سایت مهاجرت کانادا، هرچند که تنوع مشاغل بازار کار در کبک متنوع است اما منطقه مونترال بخصوص از طیف گسترده ای در صنعت برخوردار است.
طبق پیش بینی دولت کبک کانادا در مورد بازار کار به نظر میرسد که بخض استخدامی مونترال مخصوصا در محدوده اطلاعات و تکنولوژی، علوم  پزشکی و صنعت ساخت و ساز قویتر خواهد شد. از جمله این مشاغل که مهمتر هستند ، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

نیاز به پرستار

طبق تحقیقات انجمن صنفی پرستاران، کانادا به سوی رویارویی با کمبود تعداد ۱۱۶۰۰۰ پرستار پیش می رود و در حال حاضر کانادا با کمبود ۷۸۰۰۰ پرستار مواجه است.

در استان کبک فرصتهای شغلی بسیاری برای پرستاران وجود دارد. پرستاران خارجی که جویای کار در کبک هستند نیز بستر مناسبی از این حرفه را در اختیار دارند که با تکمیل ساخت بیمارستانی مدرن در مونترال، به بهترین موقعیت شغلی برای پرستاران تبدیل خواهد شد.بنابراین کبک و مونترال به مرکز بهداشت و درمان جهانی تبدیل خواهند شد و کارکنان خارجی که در زمینه بهداشت و درمان فعالیت دارند توسط این استان جذب خواهند شد.

بطور میانگین پرستاران درآمدی از ۲۸ تا ۵۵ دلار در ساعت را کسب خواهند نمود. برای استخدام در اینگونه مراکز، پرستاران می بایستی که گواهینامه پرستاری کبک را اخذ کنند.مورد دیگری که بسیار راجع به آن سوال شده میزان حقوق و دشتمزد دریافتی پرستاران در کاناداست. بطور کلی حقوق پرستاری در کبک نسبت به سایر شغل ها بسیار بالاتر است و البته پر مسئولیت تر. برای مثال می توان در نظر گرفت.

بطور کلی حق الزحمه پرستاران در بیمارستانهای دولتی نسبت به مراکز درمانی خصوصی، یا بیمارستانهای تخصصی در مقایسه با بخشهای عمومی بیشتر است.

برای مثال به حقوق پرستاران شاغل در بخش های قلب و یا مبارزه با سرطان ، CCU و ICU ، اتاق عمل ، دیالیز و اورژانس بیشتر است.بعضی از شرکت ها نیز که بصورت آژانس کار می کنند حقوق بیشتری می پردازند.
برای مثال آژانس هایی هستند که در مواقع کمبود نیرو در بخش ها افراد مورد نظر آنها را تأمین می کنند و حاضرند ساعتی ۵۰ دلار نیز بپردازند. ولی همین شرکتها فقط ۳۰ دلار برای بخش های عمومی می دهند.

 نیاز به مهندسین عمرانمهندسین کامپیوتر

علیرغم محبوبیت این رشته مابین دانشجویان فنی، کانادا اکنون با کمبود شدید مهندسین عمران و کامپیوتر روبرو شده است. دلایل مختلفی برای این امر اشاره می شود که از جمله گسترش پروژه های عمرانی و شرکت های بزرگ فناوری اطلاعات در سراسر کشور و سالخوردگی میانگین مهندسین شاغل از مهمترین آنان محسوب می گردد.

در این میان بخصوص دو ایالت بریتیش کلمبیا و آلبرتا با کمبود شدید نیروهای متخصص در این زمینه روبرو شده اند. بنابر اطلاعات ارائه شده توسط آژانس “آمار کانادا” سال ۲۰۱۳ اولین سالی است که در آن تعداد “عرضه مازاد” مهندسین عمران در کشور به صفر رسیده است. این امر به این معناست که تمام متخصصین این رشته اکنون اشتغال داشته و مهندس بیکاری عملا وجود ندارد. علاوه بر آن با نرخهای جاری، انتظار میرود که کانادا تا سال ۲۰۲۰ به هزاران مهندس عمران محتاج خواهد بود.

با توجه اینکه در مقایسه با نیاز موجود تعداد کاناداییهایی که در این رشته فارغ التحصیل خواهند شد اندک خواهند بود بسیاری از کارفرمایان برای دستیابی به نیروهای مورد نیازشان به خارج از کشور چشم دوخته اند. شاون پالسون که شرکتش برای جذب مهندسین فعالیت می کند اخیرا در مصاحبه ای گفته است که ” در سالهای اخیر ما رشد سالیانه ۲۵ درصدی در استخدام مهندسین داشته ایم. تنها سال گذشته ما ۶۰۰ نفر را برای مشاغلی که با مهندسی در ارتباط است جذب کرده ایم. اما متاسفانه در حال حاضر با تعداد کم فارغ التحصیلان روبرو شده ایم”.

در چنین محیطی، مهندسین عمران در موقعیت خوبی برای کسب شغلی خوب با درآمدی مناسب برخوردارند. از آنجاییکه تقاضا برای مهندسین متخصص شدید است، آنها از این امتیاز برخوردارند که تقریبا هرجا که بخواهند به کار بپردازند. حتی تازه فارغ التحصیل شدگانی که از تجربه کاری هم برخوردار نیستند اکنون طرفدار دارند. در واقع سطح حقوق اولیه برای این رشته یکی از بالاترین حقوقها در کانادا بوده و بیش از ۶۰ هزار دلار می رسد. این حقوق برای مهندسین با تجربه و پر تجربه می تواند به یکصد هزار دلار برسد.

قابل ذکر می باشد هر سه رشته فوق از رشتهای های دیمند و با امتیاز رشته ۱۲ و ۱۶ در سیستم امتیاز دهی کبک قرار دارند.

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

منبع: سایت iranquebec.ir

تذکر: استفاده از مطالب سایت به ویژه اخبار مهاجرت فقط با ذکر منبع و لینک سایت مجاز می باشد و استفاده غیر مجاز آن موجب تعقیب قانونی می باشد.

پیشنهاد ویژه سایت ………………………………………………………………………………………………………………………………………….

درباره اقامت کانادا

www.iranquebec.ir

20 دیدگاه در خبر شماره ۱۳۷ : رشته های به شدت مورد نیاز بازار کار استان کبک
 1. سلام

  خدا رو شکر یک جایی رشتمون بدرد مون خورد! آقای برهانی مرسی به خاطره اطلاع رسانی

 2. آقای برهانی درباره رشته حسابداری چطوره؟؟
  متشکرم

  • Quelques chiffres – Vérificateurs/vérificatrices et comptables

   ۴۶ ۰۰۰ personnes en emploi au Québec (en 2011).
   Seulement 2 % de moins de 25 ans, contre 14 % pour l’ensemble des professions (en 2006).
   ۴۵ % de 45 ans et plus, comparativement à ۴۱ % pour l’ensemble des professions (en 2006).
   ۹۰ % de personnes en emploi à temps plein, par rapport à près de 81 % pour l’ensemble des professions (en 2005).
   Revenu annuel moyen d’emploi à temps plein supérieur à la moyenne : 61 000 $, comparativement à ۴۵ ۰۰۰ $ pour l’ensemble des professions (en 2005).

   Perspectives d’emploi par profession (2012 à ۲۰۱۶)

   La demande de main-d’œuvre prévue est modérée. Elle est principalement attribuable au fait que de nombreuses personnes quittent leur emploi pour occuper un emploi disponible dans une autre profession (mobilité interprofessionnelle).

   Compte tenu de cette demande et du faible taux de chômage (en 2011), les perspectives d’emploi sont favorables.

 3. سلام.درود برشما با این اخبار به روزتان.من وهمسرم هردو مهندس عمرانیم.۲/۵سال از فایل نامبرمان گذشته وبا وجود تمام نگرانیها واسترسها،اخبار خوب شما همیشه باعث دلگرمی ماست.پایدار باشید.

 4. با سلام و تشکر از دوست و مشاور عزیزم جناب آقای برهانی
  که تمامی خبرهای مهاجرت و اطلاعات مورد نیاز مهاجران به کانادا را برای ما ارسال می نمایند. به امید موفقیت همه ی دوستان بالاخص مهندسان عمران

 5. با سلام
  لطفا توضیحاتی راجع به افراد همراه بدهید،
  آیا فردهمراه باید امتحان فرانسه درسطح b2 بدهند؟
  آیا فرد همراه حتما باید بیمه کاری نشان دهد ؟من بصورت پارت تایم کارمی کنم و شرکتم بیمه رد نمی کند آیا این قابل توجیه است؟و۴ سال سابقه کاری رشته مهندسی کامپیوتر دارم البته بدون بیمه.
  من در چندین سایت خوانده ام وافرادی همراه همچون من همین مشکل را دارند یعنی کلا رد می شویم در مصاحبه ،
  لطفا اطلاعات کاملی راجع به افرادهمراه نیز بدهید.
  با سپاس

  • نفر دوم ب ۲ فقط امتیاز دارد (ب ۲ معادل ۲ نمره برای ۲اسکیل دارد)
   بیمه در هر صورت اجباریست. سابقه کار بدون بیمه نمره ندارد.

 6. با سلام
  لطفا در خصوص پرونده های سرمایه گذاری کبک که از سال ۲۰۱۳ تاکنون مدیکال یا ویزا نگرفته اند اطلاع رسانی کنید.
  اِیا تمایلی به شروع شدن مراحل باقیمانده مانند بقیه گروه های اسکیل ورکر تا کنون مشاهد نشده است؟
  چه کار می توان کرد؟

 7. salam
  ba tashakor az ataleb va etelate be rooze shoma
  mam va hamsaram 2 sali hast be komake shoma madarekemoon ro ersal kardim va reshtamun ham computer hast,ama hanoooz hich khabary az name mosahebe ma nist!!!!lotfan rahnamei befarmaed

 8. سلام.رشته ی بیولوژی هم در آنجا خواهان دارد؟

 9. باسلام
  من دارای مدرک ۲۸۰۰ ساعته جوشکاری ازفنی حرفه ای هستم.و در یک شرکت سوله سازی مشغول به کار.این شرکت منو بیمه کرده ولی بیمه من به عنوان کارگر ساده رد میشه(۱۵۲۰۰۰ تومان در ماه) .اولا میخوام بدونم که مدرکم قابل قبول کبک هست یا بایداونو تاییدیه کاردانش از اموزش پرورش بگیرم؟دوم این که بیمه من حتما باید به عنوان جوشکار رد بشه؟و سوم:حداقل سابقه کاری مورد نیاز برای ارسال مدارکم چند ماهه؟

  • فقط مدرک کاردانش آموزش و پروش مورد قبول است.
   در سوابق بیمه عنوان شغلی ذکر نمی شود.۶ ماه لازم است

 10. باسلام
  ضمن تشکر از آقای برهانی عزیز ازسایت بسیار عالی وخوبتان و از صبر وحوصله در جواب دادن به دوستان، من مهندس عمران وهمسرم پرستارو الان دو ماهه که مدیکالمونو فرستادیم ، من یک مدرک کاردانی عمران و کارشناسی عمران جداگانه دارم(کارشناسیم ناپیوسته نمی باشد) اولا برای معادلسازی مدارک برای هر دو انجام دهم؟با توجه به اینکه داشتن یک مدرک کانادایی درکانادا مهم می باشد آیا من می توانم با مدرک کاردانی یا کارشناسیم ادامه در موتنرال ادامه تحصیل دهم؟ ثانیا با توجه به اینکه بعضی از دوستان درشرایط ما پاس ریکوئست خودرا دریافت کرده اند، ما حدودا چه زمان دیگر باید صبر کنیم؟

  • خواهش میکنم… بله میتوانید در مقطع بالاتر از کاردانی تحصیل کنید
   معمولا ۲ الی ۱۰ ماه زمان می برد

 11. سلام
  من مترجمی زبان فرانسه خوندم با سابقه بیمه ۵ سال ولی هم زمینه کاریم و هم عنوان شغلی رد شده بیمه تفاوت با رشته داره(یعنی فقط این رشته رو در دانشگاه خوندم و بلدم در حد روزمره استفاده کنم)،ایا الزامی برای سابقه کاری مرتبط وجود داره؟شرکت بیمه گر هم اشناس میتونم هرجور گواهی بگیرم


[بالا]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp us