Capture

 همانطور که بیشتر شما از تغییرات اخیر پروسه کبک در ارتباط با اجباری شدن مدرک B2 و اضافه شدن مرحله جدیدی به نام مرحله اپدیت در چند ماه اخیر آگاه هستید این روز ها متاسفانه شاهد برخورد غیر منصافنه اداره مهاجرت کبک با پرونده عمده ما ایرانیان هستیم و با توجه به دلایل غیر منظقی اقدام به بسته شدن پرونده ها بدون حق اعتراض میکنند. این تغییرات اداره مهاجرت کبک برای ما ایران ناشی از تقلب یک دفتر مهاجرتی در شهر اصفهان و ارسال مدارک جعلی برای بسیاری افراد متقاضی بود که با توجه به آشکار شدن این موضوع اداره مهاجرت کبک روند کلی بررسی پرونده در خصوص مدارک تحصیلی و سوابق بیمه ای ایرانیان را تغییر داد.

سخت گیری اداره مهاجرت کبک در این خصوص باعث درخواست سوابق بیمه از سال ۲۰۱۲ ار متقاضیان و استعلام مدارک تحصیلی افراد فارغ التحصیل شده از اصفهان را در پیش داشت که این مورد در مصاحبه های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ بسیار آشکار بود. چنانچه در این سال ها فرد فارغ التحصیل یکی از دانشگاه های اصفهان بود نتیچه مصاحبه آن روزها بعد از استعلام ها مشخص میشد حتی در مورد سوابق بیمه افیسر با گرفتن یوسر و پسورد فرد متقاضی سوابق بیمه را در سایت تامین اجتماعی چک میکرد. اما با گذشت زمان و انباشته شدن پرونده ها اسکیل ورکر اداره مهاجرت کبک به این موارد بسنده نکرد و با اخذ قوانینی در خصوص اجیاری شدن مدرک ب ۲ فرانسه و اضافه شدن مرحله ای جدید اپدیت و دشوار کردن شرایط قصد حذف بسیاری از پرونده های قدیمی و انباشته شده خود در جهت بسته شدن بسیاری از پروندها نموده است که در اینجا چندین مورد را به اختصار توضیح خواهم داد:

در مرحله اپدیت پرونده

یکی از موارد  عمده رد پرونده ها عدم کپی برابر با اصل مدارک توسط دفتر اسناد رسمی می باشد و مورد  بعدی سوابق بیمه تامیین اجتماعی می باشد. بعد از دریافت نامه اپدیت افرادی که در بانک ها و سایر سازمان های که از بیمه خدمات درمانی یا بیمه سازمان خود استفاده میکنند بدلیل اینکه سوابق بیمه ای آنان از سازمان تامین اجتماعی نبوده پرونده آنان رد شده است در صورتیکی که این افراد دارای سوابق کاملا قانونی با پرداخت بازنشستگی و مالیات در زمان کاری خود هستند. عنوان مثال کارمند رسمی یک بانک داخلی با ۹ سال سابقه کار یا یک اموزگار رسمی اموزش پرورش با ۵ سال سابقه کار را به همین دلایل رد کردند. گاهی از نفر دوم سوابق بیمه درخواست  شده در صورتی که امتیاز کار نفر دوم تاثیر روی پرونده ندارد و بدون در نظر گرفتن امتیاز بالای پرونده متقاضی بر خلاف سال های گذشته امکان رد کردن پرونده در صورت نداشتن بیمه نفر دوم وجود دارد.

 

آیا امکان اشتباه در اداره مهاجرت کبک است؟؟

جهت پاسخ در این خصوص به چند مورد اخیر اشاره میکنم: برای یک خانواده که با موفقیت مرحله اپدیت خود راگذرانده و بعد از دریافت نامه انتظار مصاحبه بی صبرانه منتظر دعوت به مصاحبه بودند و ۲ روز از قبل از تاریخ مصاحبه نامه دعوت به مصاحبه خود را دریافت کردند که با پیگیری های انجام شده در خصوص عدم دریافت ایمیل و همچنین عدم امکان تهیه بلیط برای ابوظبی در ۲ روز مانده به مصاحبه, براحتی پرونده یک خانواده متقاضی (که ۳ سال از زندگی خود را صرف هزینه های مهاجرت و آموزش زبان و … کرده بودند) بعلت عدم قبول نرسیدن ایمیل مصاحبه به شخص متقاضی توسط کبک بسته شد.

از طرفی دیگر ارسال اشتباه نامه اپدیت یک متقاضی متاهل برای فرد مجرد دیگر که هیچ ارتباطی بین آنها نبوده در این روز ها رخ داده است و حتما فرد بی خبر بعد از چند ماه دیگر با شنیدن اینکه پرونده شما بسته شده است شوکه خواهد شد. در ایمیل های دریافتی از سایت ما افرادی بعد از تماس با کبک در خصوص اعلام وضعیت پرونده شان با این مورد روبرو شده اند که برای شما ایمیل اپدیت ارسال شده است و شما به ما پاسخی نداید و پرونده بسته شده است. برای اطلاع از وضعیت پرونده کبک خود در هر زمانی می توانید با شماره اداره مهاجرت ۰۰۱۵۱۴۸۶۴۹۱۹۱ داخلی ۱ تماس حاصل نمایید.

برای دو خانواده با رشته های عمران و کامپیوتر که در ۲ ماه گذشته در ابوظبی رد شده بودند این روز ها نامه قبولی آنان همراه با CSQ توسط پست ارسال شده است در صورتیکی که افرادی که در مصاحبه رد نشده بودند و منتظرشنیدن خبر قبولی بعد از برسسی مجدد پرونده خود بودند با دریافت نامه در خصوص رد شدن پرونده اشان مواجه شدند و همچنین افرادی با مدرک B2 در روز مصاحبه حضور داشتند با توجه به قوانین کبک کسب نمره مربوطه محرز است اما در بعضی از مصاحبه ها افیسر به این دلیل که زبان فرانسه شما در حد نمره B2 نیست نمره فرانسه را به شما نمیدهم و شما رد هستید.

اعتراض به روند بررسی

– حتی رسانه های داخل استان کبک از جمله le devoir نیز به بررسی و بسته شدن بسیاری از پرونده های کبک پرداخته اند که برای مطالعه در این خصوص می توانید وارد لینک زیر شوید:

http://www.ledevoir.com/societe/actualites-en-societe/423623/l-immigration-au-quebec-50-des-travailleurs-qualifies-ont-ete-refuses-en-2014

– این روز ها بسیاری از دفاتر مهاجرت از جمله کنپارس اقدام به اعتراض به رونده برسی پرونده ها در این خصوص کرده اند با توجه به این اهمیت این موضوع و همراه شدن تمام افراد متقاضی برای برطرف کردن موارد مشابه و اطلاع رسانی دقدیق به کبک در خصوص مدارک بیمه و سابر موارد از شما تقاضا داریم چنانچه موارد فوق شامل حال شما بوده با ارسال نامه ای به اشخاص ذکر شده ذیل کمکی برای به انجام رسیدن این اعتراضات داشته باشیم.  در انتها توجه شما را به بخشی از نوشته های آقای علی مختاری در سایت پارس کانادا در این خصوص جلب میکنم:

وضعیت این روزها

” آنچه پیش از این بود هنوز هم همان است ولی چند ماهی است که به نظر می رسد افسران کمر همت بسته اند تا می توانند پرونده ها را رد کنند آن هم بدون دلیل نمونه اتفاقات غیر قابل باوری که این روزها می افتد را لیست می کنم و اطمینان دارم بسیاری از خوانندگان این مطلب خود را موضوع یکی از این موارد می دانند:

 

۱- کبک تنها بیمه تامین اجتماعی را می شناسد بنابراین کسانی که از سوی ۱۳ارگان رسمی دیگر بیمه بازنشستگی و بیکاری دارند و در حقیقت سابقه رسمی دارند از نظر افسران کبکی اصلا شاغل نبوده اند مانند صندوق بازنشستگی کشوی، نفت، صدا و سیما، بانکها و ….. در این زمینه نکارنده تلاش زیادی کرده ایت که با ارسال مستندات قانونی و حتی نامه ای از دفتر وزیر کار ایران آنها را قانع کند که این رویه غیر منصفانه و غلط است ولی هیچ تاثیری تا این لحظه نداشته است. خوشبختانه آقای دکتر خدیر نماینده ایرانی تبار مجلس کبک لطف کرده اند واخیرا در حمایت از نامه ما مکاتباتی را انجام داده اند که هنوز بازخوردی نداشته است. در این زمینه همه پرونده های رد شده به این دلیل هم تجدید نظر خواهی شده اند و البته انتظاری جز تایید رای افسر حاصل نشده.

 ۲- این روزها افسران کبکی بدون شمارش امتیازات و بدون در نظر گرفتن کلیت پرونده برای آن نقص می تراشند و در جا پرونده را رد می کنند تو گویی این پرونده ها تنها کاغذ و شماره اند و انسانها و سرنوشت آنها موضوع نیستند مثلا در موارد متعدد پرونده ای به دلیل اینکه همسر متقاضی مدرک تحصیلی نفرستاده و یا مدرک کاری تهیه شده متناسب با دستور کبک ارسال نکرده رد شده است در حالی که اساسا آن پرونده بدون در نظر گرفتن تحصیلات و سابقه کار همسر امتیاز کافی دارد و نیازی به ارسال آن مدارک نبوده است. در مواردی فرد خویش فرما طی اعلامیه ای وضعیت کاری خود را اعلام کرده است به امضای خود و مدارک مثبته از جمله بیمه را نیز پیوست کرده است ولی افسر محترم به این دلیل که این متقاضی از کارفرما نامه استاندارد ارایه نکرده است او رد کرده است.

۳- گذشته از بی عدالتی و بی انصافی در برخورد با پرونده ها که بیشتر شکل بهانه جویی دارد عدم امکان به چالش کشیدن این اشتیاهات و شاید به باور من غض ورزیها در رسیدگی به پرونده ایرانیان رنج آور است. با وجود اینکه قانونا متقاضی می توانند ظرف ۹۰روز به رای افسر اعتراض کند حتی یک مورد هم در دو سال اخیر سراغ ندارم که اعتراض رسیدگی شده باشد و به نفع متقاضی رای تغییر کند و این در حالی است که نود درصد موارد اشتباه افسر محرز است

 ۴- خدا نکند قرار باشد کبک برای شما مدرکی را ارسال کند. موارد متعددی داشته ایم که قرار بوده است سی اس کیوی فرزند تازه متولد شده و یا همسر به پرونده اضافه شده پرونده هایی که پیش از این از این شرایط کبک جسته اند و قبولی گرفته اند ارسال کنند. در بسیاری از موارد با وجود ماهها پیگیری هنوز مدرک دریافت نشده است و هر روز در تماس تلفنی قصه جدیدی ساز می شود

 این رویه البته از نظر حقوقدانان کبک دور نمانده است و بسیاری از آنان در مجموعه انجمن حقوقندانان کبک به این رویه معترضند. رویه فعلی کبک کاملا غیرقانونی است و خلاف ارزشهای کبکی مورد ادعاست رعایت عدالت و انصاف در تصمیمان دولتی در مورد اشخاص پایه اصول حقوقی کبک است ضمن اینکه حق اعتراض به این تصمیمات غلط نیز به راحتی از این متقاضیان سلب می شود. این موضوع زمانی حساستر می شود که نامهای عربی افسران زیر نامه های رد می درخشد و این شایبه را نیز ایجاد می کند که نکند این رویه ریشه در این دارد که بسیاری از افسران اداره مهاجرت کبک عرب تبارند. بسیار امیدوارم که اینگونه نباشد. که اگر باشد جای تاسف صد چندان است.

 

چه می توان کرد

حقیقت این است که هر چه فریاد زده ایم نشنیده اند ولی شاید حرکتی هماهنگ بتواند شرایط را عوض کند. به همه متقاضیانی که از سوی کبک رد شده اند و خود را قربانی رویه بالا می دانند می خواهم که به امید ایجاد تغییر در رویه کبک:

۱- ایمیلی به آقای دکتر خدیرنماینده ایرانی تبار مجلس کبک به نشانی akhadir@assnat .qc .ca بزنید و ضمن اشاره کوتاه به آنچه اتفاق افتاده حداکثر در سه خط با ذکر نام افسر از ایشان بخواهید که موضوع را از وزیر مهاجرت کبک پیگیر شوند و در مجلس در این خصوص از وی رسما سوال کنند. نامه می تواند فرانسه، انگلیسی و در صورتی که نمی توانید خوب بنویسید به فارسی باشد.

 ۲- ایمیلی به زبان فرانسه و یا انگلیسی به خانم کاتلین ویل وزیر مهاجرت کبک به نشانی Kathleen.Weil@plq.org   بزنید و باز کوتاه ضمن اشاره به دلیل غیر منصفانه رد و ذکر نام افسر بخواهید که در این زمینه از مجموعه زیر امر خود توضیح بخواهد.

 ۳- ایمیلی به خانم آنا ماریا تریمونتی مجری برنامه the current رادیو سی بی سی از طریق این صفحه بزنید و ضمن اشاره به روند رسیدگی غیر منصفانه به پرونده ها در کبک بخواهید برنامه ای را به آن اختصاص دهد

 ۴- ایمیلی به آقای مایک فینرتی مجری برنامه Daybreak رادیو سی بی سی از طریق این صفحه بگذارید و باز با اشاره به وضعیت رسیدگی در کبک بخواهید در موردش صحبت کند.”

این مطلب از شرکت کنپارس به نشانی parscanada.com گرفته شده است.

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

منابع:
iranquebec.ir, parscanada.com, ledevoir.com

تذکر: استفاده از مطالب سایت به ویژه اخبار مهاجرت فقط با ذکر منبع و لینک سایت مجاز می باشد و استفاده غیر مجاز آن موجب تعقیب قانونی می باشد.

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

دریافت آخرین اخبار مهاجرت و تصاویر زیبا از کانادا در صفحه اینستاگرام:   iranquebec.ir

Capture

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

جهت ایمیل یا پیرینت خیر روی گزینه روبرو کلیک نمایید:

درباره اقامت کانادا

www.iranquebec.ir

27 دیدگاه در خبر شماره ۱۵۶ : وضعیت این روز های اداره مهاجرت کبک در روند بررسی پرونده ها
 1. با سلام
  می خواستم بدونم آیا درخواست آپدیت مدارک رو ایمیل می کنن و یا از طریق پست ارسال می کنن؟
  با تشکر از اطلاع رسانی شما

 2. سلام آقای برهانی
  الان دقیقا ۶۴ روزه آپ دیت رسیده کبک رشته ام کامپیوتره هنوز خبری نشده خیلی نگرانم

 3. ایا برای اپدیت مدارک ریزنمرات دیپلم و پیش دانشگاهی هر دو برای افراد
  لیسانس الزامی است

 4. فایل نامبر ۲۰۱۲ فوریه رشته ۱۲ امتیازی اکنون مدرک ب۱ هنوز از من اپدیت نخواسته اند اما وقتی که به کبک زنگ زدم گفتند پرونده در حال بررسی است ایا میتوان بعد از امدن اپدیت فرزند و ب۲ را اضافه کرد یا ممکن است قبل از خواستن اپدیت پرونده ام را رد کنند لطفا مرا بهترین راهنمای بکنید

 5. سلام
  پرونده من بعد از اپدیت به دلیل اینکه نامه بیمه من کپی برابر اصل توسط دفترخانه بود(و نه خود بیمه تامین اجتماعی) بسته شد اما من یه نامه اعتراض و درخواست بازبینی مجدد کردم(administrative revision) و اصل نامه رو فرستادم
  بعد از ۲ ماه یه نامه اومد که پرونده من دوباره بررسی خواهد شد
  دوستان هم میتونن این پروسه رو انجام بدن

 6. باسلام
  من بعد از دز سال از ارسال مدارک یک ماه پیش نامه فایل نامبر گرفتم که در آن خط زیر وجود داشت
  Votre dossier est en attente de traitement. Vous recevrez un premier courrier de notr
  part dès que l’examen préliminaire sera complété. Nous vous invitons entre-temps à nous
  signaler tout changement d’adresse et de situation familiale.
  ایا این به معنی در خواست آپدیت مدارک است؟من باید مدارک تحصیلی وکاری جدیدم را الان ارسال کنم؟
  من خیلی سعی کردم با شماره موجود در سایت تماس بگیرم تا از این مرحله به بعد را به شما بسپارم ولی خاموش بود لطفا مرا راهنمایی کنید..

 7. سلام اقای برهانی و با تشکر ما چه روز و چه ساعتی با اداره مهاجرت تماس بگیریم که جواب بدهند ممنون

 8. با عرض سلام و وقت بخیر خدمت شما
  سوالی راجع به پروسه نیروی متخصص کار کبک از حضور شما داشتم . تقریبا دو ماه پیش ایمیل آپدیت دریافت کردم مدارکم را ارسال کردم و متاسفانه رفوزه شدم و ۱ امتیاز کم اوردم و ۹۰ روز به من وقت دادن لازم به ذکر که همسرم دانشجو می باشد و این ترم مدرک کاردانی خودش را میگیره ( و این در حالی که در ریز نمره هایی که سفارت برای ما ثبت کرده دیپلم ایشان را ثبت کرده ) وچون ایشان دانشجو بون من مدارک دانشجویی در مرحله اپدیت برای همسرم نفرستادم چون فکر میکرم رشته کامپیوترم را ۱۲ امتیاز حساب میکنن حال همانطور که میدانید تقربا ۶ ماه طول میکشه تا همسرم دانشنامه را بگیره به نظر شما اگر یک گواهی از دانشگاه بگیریم که ایشان فارغ التحصیل شده و تعداد واحد های که گذرانده را ذکر بکنن در داخل نامه با توجه به اینکه دانشگاه ازاد مرکز تا صدور دانشنامه فوق دیپلم ایشان را تایید نمیکنه . به نظر شما یک امتیاز را به ما میدهند ؟
  لازم به ذکر که امتیازات خودم که نفر اصلی هستم کامل لیسانس کامپیوترم و سابقه کارم کامل نمره گرفتم و زبان فرانسه ۷ را هم برام ثبت کردند و فایل نامبرم مربوط به سال ۲۰۱۰
  ممنون از اینکه برای سوالات وقت میگذارید .

 9. من فایل نامبر م ۲۰۱۲/۷ آمده و وبا توجه به قانون جدید مدرک ۶ ماه زبان فرانسه خواسته وبا توجه به اینکه ۶ امتیازی هستم و رشته دیپلم مکانیک و برق خودرو می باشد و ۸ سال سابقه کار ان زمان بوده و مدرک آون سال که اعلام کردم گرفتم و A2 فرانسه و ایلس ۳.۵ گرفتم و فرستادم و تا الان مدرک زبان جدید واسم ایمیل نشده و اطلاعی ندارم حتما باید مدرک زبان بخواهند بتا من اقدام به مدرک زبان کنم میخواستم راهنمایی کنید و اینکه تو سایت cic من میزنم فایل نامبر م و واسه پیگیری پرونده اشتباه میزند کدوم سایت هست واسه پیگیری پرونده متشکر میشم راهنمایی کنید

 10. از چه طریقی م توانم از وضعیت پرونده باخبر بشوم متشکرم

 11. با سلام. میخواستم بدونم در صورت مسافرت توریستی به استرالیا و بدنیا امدن فرزندم در این مسافرت میتونه پایه ای برای تقاضای مهاجرت از این کشور بشه و ایا به فرزندم شناسنامه استرالیایی داده میشه؟
  با تشکر

 12. با سلام

  طبق امتیازدهی جدید و ۱۶ امتیازی شدن آی تی من امتیازام بدون مدرک فرانسه به ۵۰ میرسه. میشه مدارک و بفرستم و روز مصاحبه یا کمی قبلی b2 رو واسه پخله ارسال کنم؟
  مرسی از سایت و اطلاعات عالیش! 🙂

 13. سلام اقای برهانی یعنی کارمندان بانک یا نفت نمیتوانند اقدام کنند؟

 14. وقت بخیر.سرمایه گذاری کبک ۲۰۱۰ هستم ندین ماه است فرمهای جدیدو ارسال کردند وپرکردیم.اانکارا میگه درحال بررسی مجدد هستیم.
  ایا از۲۰۱۰ ها مثل ماهستند وبایدمنتظرچه جوابی باشیم؟نگران ومنتظریم.
  متشکرم ازشما.

 15. با سلام
  آیا برای آبدیت مدارک به مهر دادگستری و امور خارجه نیازی هست؟
  چون بعضی از وکیلها میگویند الزامی است و برخی دیگر نه. با توجه به هزینه بالای مهر دادگستری و امور خارجه .
  با تشکر

 16. با سلام
  اینجانب کارمند بانک با۱۰سال سابقه و بیمه ای غیر از تامین اجتماعی دارم دوماه پیش نامه مدیکال و اپدیت از سفارت پاریس برای اسکیل ورکر فدرال برایم امد و من همه مدارک از جمله سوابق بیمه ام را فرستادم ولی دوباره ایمیل زدند و گفته اند باید تا ۳۰روز دیگر your social security را بفرستید حال باید چه کنم ایا پرونده مرا رد میکنند یا باید تا میتوانم مدارک بیمه ای جمع کنم و بفرستم

 17. بنده در سه سال گذشته اقدام به واریز بیمه تامین اجتماعی به صورت اختیاری نموده ام. رشته تحصیلی ام هم ۱۶ امتیازیست و دارای مدرک کارشناسی ارشد هستم یک فرزند دو ساله هم دارم. در حال یادگیری زبان فرانسه هم هستم که حدود ۹ ماه وقت دارم. آیا با این سابقه بیمه اختیاری می توانم برای مهاجرت کبک اقدام کنم

 18. با سلام من آپدیت مدارک رو برای پرونده ام رو فرستادم و تا ۱ ماه خبری نبود ابتدا ما فکر میکردیم که پرونده ما قبول شده تا اینکه دیروز از طریق وکیل به ما خببر رسید که پرونده شما reject شده اونم به دلیل اینکه ریز نمره همسر من دارای مهر دانشگاه نبوده و هیچ ایراد دیگری در پرونده من مشاهده نشده . من الان چه کاری میتونم کنم لطفا من رو راهنمایی کنید

 19. سلام
  فایل نامبر ۲۰۱۲و رشته شیمی مدرک a2-b1 سال ۲۰۱۲ .همسرم پرستار بدون مدرک زبان .هر دو سابقه کار بالای ۷ سال با بیمه.دو فرزند ۹ و ۶ ساله هم دارم. فوریه ۲۰۱۶ واسم آپدیت از طریق اداره پست اومد .تمام مدارک رو ارسال کردم.جالب اینجاست بدون هیچ دلیلی پرونده رو رد کردن و افیسرم هم عرب بوده. اعتراض هم کردم ولی جوابی نیومد.

  چه راهی رو برای پیگیری پیشنهاد میدید


[بالا]

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp us