شهر و خیایان ها:

در کانادا بجز بخش های مرکزی شهر ها که از نظر ساختمان های بلند اداری و خیابان ها، با یکدیگر متفاوت هستند، سیستم شهرسازی و خانه سازی در تمامی شهرهای کانادا به یک شکل است. بطوریکه نمی توان تفاوتی بین شمال یا جنوب شهر مطرح است قائل شد.

در مرکز شهرها، مغازه ها و فروشگاه ها مشابه خیابان های ایران در مسیر خیابان های اصلی قرار دارند، اما در سایر مناطق ،مراکز خرید در تقاطع خیابانهای اصلی در یک مجموعه به همراه پارکینگ قرار گرفته اند. هر یک از فروشگاه های زنجیره ای هم شعبه هایی در این مجموعه ها تاسیس کرده اند.

رفتن به مرکز شهرهای بزرگ، همواره با دشواری یافتن محل پارک همراه است و هزینه پارکینگ عمومی یا سکه ای کنار خیابان نیز کم نیست.

محل بستن دوچرخه:
در همه پیاده رو ها جایگاه دایره ای فلزی برای پارک و بستن دوچرخه یا سگ ها پیش بینی شده است.

رمپ کالسکه و ویلچر:
در محل تقاطع خیابان ها پیاده رو ها داری شیب کوچکی می شوند که درآن حالت سالمندان ، معلولان ، یا کالسکه کودکان و چرخ های دستی خرید بدون مشکل از تقاطع رد شوند.

جعبه های نشریات:
پیاده رو ها و بخصوص تقاطع خیابان ها پر از جعبه های فلزی رنگارنگی است که در آنها روزنامه ها و نشریات رایگان یا غیر رایگان عرضه می شود.


آب و هوا
:

همانگونه که انتظار دارید ،آب و هوای کانادا در حدود ۷ ماه از سال سرد است بهارو پاییز هرکدام یک ماه و تابستان ۲ ماه طول می کشد. نکته دیگر اینکه دمای هوا معمولا در طول یک هفته و حتی روز متغیر است و نمی شود به آن اطمینان کرد.
دمای هوا تا ۲۵ درجه زیر صفر نیز می رسد که وزش باد سرد باعث می شود سرمای بیشتری احساس شود.اما به دلیل عایقبندی مناسب منازل و ساختمانها و استفاده از شیشه های دوجداره ، این سرما در محل های سرپوشیده کمتر احساس می شود.
حتی اکثر ایستگاه های اتوبوس نیز دارای اتاق شیشه ای هستند که تا حدودی از سرما می کاهد.
بارش برف در ایام زمستان در اکثر روزها وجود دارد و بجز برف نوع دیگری از بارش با نام باران یخی (Freezing Rain ) نیز اینجا وجود دارد که درواقع قطره های باران به دلیل سردی هوا به محض رسیدن به زمین یخ می زند و مثل قطره های یخ روی زمین می نشیند.
به محض باریدن برف ماشین های برف روب و نمک پاش وارد عمل می شوند و عبور و مرور را تسهیل می کنند.
کانادا دارای غنی ترین منابع آبی جهان است. و آب لوله کشی همانند ایران قابل شرب هست. اما برخی ترجیح می دهند یا آب های معدنی استفاده کنند و یا قبل از مصرف آب شهری ، آن را با پارچ های ویژه یا فیلتر ، تصویه کنند.

عادت های غذایی:
استفاده از غذاهای آماده و ساندویچی ( Fast Food ) همانند خیلی از کشورهای غربی، به شدت در بین ساکنین کانادا حتی کودکان رایج است. به طوریکه حتی برای وعده های مختلف غذایی به یک ساندویچ هات داگ یا همبرگر و یا پاره ای از پیتزا راضی می شوند.
پس تعجبی ندارد که مادرها راضی می شوند برای غذای ظهر فرزندانشان نیز به طور مرتب از ساندویچ استفاده کنند!

قهوه:
از دیگر عادتهایی که تقریبا نمی توان مشابه آن را در ایران یافت ، عادت به نوشیدن انواع قهوه ها در ساعات مختلف روز و بویژه هنگام صبح است . کانادا دارای کافی شاپ های زنجیره ای متنوعی است که مردم صبح خود را با آنها آغاز می کنند و در دست برخی عابرین نیز لیوان های مقوایی حاوی قهوه دیده می شود.
کافی شاپ ها بهترین محل برای ملاقات های عمومی بخصوص در روزهای سرد سال است و خیلی ها نیز با بردن لپ تاپ های خود ، کارهای شخصی و درسی خود را در همانجا انجام می دهند به شرطی که محدودیت زمانی برای نشستن نداشته باشند.


سالمندان و کودکان
:
در کانادا همانند ایران احترام زیادی به سالمندان و معلولان گذاشته می شود. بعضی از سالمندان سوار موتورهای سه چرخ برقی می شوند که در پیاده روها حرکت می کنند. علاوه بر شیب پیاده رو ها برای عبور ویلچرها و اینگونه چرخ ها ، اتوبوس های عمومی نیز به سیستمی مجهز هستند که به هنگام سوار شدن آنها ( یا افرادی که کالسکه بچه و چرخ دستی خرید دارند) به کف خیابان نزدیک می شود یا یک سطح شیب دار برای انتقال چرخ ها به ورودی اتوبوس اضافه می شود.

در داخل اتوبوس نیز صندلی های مخصوص سالمندان و معلولان همیشه برای آنها خالی می شود.
کودکان نیز که بخش کوچکی از جمعیت تورنتو را تشکیل می دهند ، همواره مورد حمایت و اهمیت نهادهای دولتی و عمومی هستند. علاوه بر تحصیل رایگان ، از نظر حقوق قضایی هم کودکان از اولویت نخست برخوردارند.
اتوبوس مدرسه نیز تحت مقررات شدید ترافیکی قرار گرفته و امنیت آن تضمین می شود. بطورریکه هنگام توقف اتوبوس مدرسه برای پیاده یا سوار کردن دانش اموزان، هیچ خودروی حق سبقت از ان را ندارد و باید متوقف شوند.


درهای سفت
:
درکانادا برای حفظ انرژی و دمای هوای داخل ساختمانها و ایستگاه های مترو، درهای ورودی محکم و سفتی تعبیه شده که باز کردن آنها نیروی زیادی می طلبد! برای همین مردم عادت دارند پس از باز کردن در ، آن را برای عبور نفر پشت سری باز نگهدارند تا او نیز مجبور به صرف نیرو نگردد. البته طرف مورد نظر نیز به خاطر این عمل تشکر می کند.

نگاه نکردن به دیگران:
در کانادا به طور کلی و تحت هیچ شرایطی، کسی به کسی نگاه نمی کند ..مگر اینکه سوالی یا حرفی داشته باشد.
این امر شامل نگاه آقایان به خانمها و برعکس و حتی نگاه آقایان و خانمها به همجنسان خود است. باید دقت نمایید همواره خود را با چیزی سرگرم کنید تا نگاهتان به دیگران نباشد که اصلا خوششان نمی آید.

بحث و اعتراض:
هرگونه بحث، اعتراض یا بالا بردن صدا، بلافاصله با عکس العمل سریع پلیس و نگهبان ها مواجه  و برایتان گران تمام می شود. چرا که آنان معتقدند، همیشه راه قانونی برای ارائه اعتراض و نارضایتی موجود بوده و باید مراحل آن طی شود.
و یا اگر مقررات در یک موضوع خاص اجازه نمی دهد شما به هدف خود برسید، اصرار به مقام مسئول یا کارمند برای استثنا قائل شدن به شما و یا رعایت حال شما بی نتیجه خواهد بود و فقط خودتان را کوچک کرده اید.
پس سعی کنید ، از هر گونه بحث یا گفت و گوی بی حاصل و اصرارهای بی مورد پرهیز کنید.

سیگار کشیدن در محیط بسته:
یکی از قوانین بسیار خوب و پیشرفته کانادا، ممنوعیت کشیدن سیگار در اماکن بسته و یا در کنار کودکان است.
سیگاریها بخصوص در ساختمان های اداری، تنها می توانند در خارج از ساختمان و در مقابل در بیرونی، سیگار بکشند، حتی اگر دمای هوا ۴۰ درجه زیر صفر هم باشد!
در کانادا قانونی است که شما می توانید بر اساس آن ، در صورتیکه در معرض دود دست دوم سیگار قرار بگیرید، از فرد سیگاری شکایت کنید.

عبور از خط کشی و هنگام چراغ سبز
همانگونه که حدس زده اید، در شهرهای کانادا، می بایست برای رفتن به آنسوی خیابان، از خط عابر پیاده و هنگام چراغ سبز استفاده نمایید.
همچنین در برخی تقاطع ها ، کلید کوچکی بر روی یک میله قرار دارد، که برای روشن شدن سریع تر چراغ سبز عابر پیاده، باید آن را بزنید.

جمع آوری زباله
در کانادا، بر خلاف ایران، تنها یک روز در هفته زباله های منازل جمع آوری می شود. آنها که در آپارتمان زندگی می کنند، زباله های غیر از کاغذ و پلاستیک را معمولا از طریق شوتینگ یا کانال زباله ، به مخزن بزرگ پرت می کنند و زباله های قابل بازیافت را نیز هنگام خروج از منزل، در مخزن بزرگ مربوطه می ریزند.
در منازل هم سطل های ویژه ای برای هر نوع زباله از سوی شهرداری به خانواده ها اختصاص یافته که از آنها استفاده می کنند.
همچنین هنگام پاییز، برگ های زرد حیاط را در کیسه های کاغذی بزرگ که در فروشگاه های مختلف بفروش می رسد، ریخته، و در مقابل منزل می گذارند تا مأموران شهرداری با خود ببرند.

منبع: سایت hafteh

تذکر: استفاده از مطالب سایت به ویژه اخبار مهاجرت فقط با ذکر منبع و لینک سایت مجاز می باشد و استفاده غیر مجاز آن موجب تعقیب قانونی می باشد.

درباره اقامت کانادا

www.iranquebec.ir

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp us