مونترال

مونترال دومین شهر بزرگ و یکی از سه شهر مهم کانادا، زمانی مهم‌ترین شهر کانادا از نظر تولید ثروت و تا قبل از ۱۹۷۶ بزرگترین شهر این کشور بود اما پس از آغاز شدن بحث‌هایی در مورد استقلال کبک که منجر به خروج بخشی از ثروت و قدرت شهر و انتقال آن به تورنتو شد کم کم تورنتو گوی سبقت را از آن ربود. با این حال همچنان به دلیل اهمیت‌های اقتصادی، توریستی و فرهنگی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و به رغم شهرت یافتن برخی از فعالیت‌های هنری چون جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو، کماکان پایتخت فرهنگی کانادا محسوب می‌شود. خصوصاً که هزاران نویسنده، هنرمند و روزنامه‌نگار ساکن این شهر به هر دو زبان رسمی کانادا، انگلیسی و فرانسه به تولید فرهنگی و هنری اشتغال دارند.

مهم‌ترین پارامترهای اجتماعی- اقتصادی شهر عبارتند از:
جمعیت بیش از ۳۶۳۵۵۷۱ (بر اساس سرشماری سال ۲۰۰۶) در ناحیه مونترال بزرگ
نرخ بیکاری ۸.۲ درصد در فوریه ۲۰۰۹
قیمت متوسط خانه ۲۲۸ هزار دلار
متوسط اجاره ماهانه یک اپارتمان دو اطاق خوابه ۶۳۶ دلار
نرخ رشد سالانه ۱.۰۶ درصد
زبان رسمی شهر فرانسه (دومین شهر فرانسه زبان جهان بعد از پاریس) است و ۷۰.۵ درصد خانوارهای شهر به این زبان تکلم می‌کنند.

از نظر هزینه در میان سه ابرشهر تورنتو، ونکوور و مونترال، مونترال از نظر ارزانی شهرت دارد. به عنوان مثال هزینه اجاره یک واحد آپارتمانی دو خوابه در مونترال بطور متوسط بین ۳۷ تا ۴۰ درصد از تورنتو و ونکوور کمتر است. تقریباً همین نسبت در مورد سایر هزینه‌ها هم صادق است.

آب و هوا
زمستانها در مونترال سرد و تابستان در بعضی روزها شرجی است. سخت ترین سرما مربوط به ماه ژانویه است و دما تا منهای ۱۴ پایین می‌رود و در تابستان تا ۲۶ درجه در ماه جولای بالا می‌رود.
بیشترین بارش باران مربوط به ماههای ژوئن تا سپتامبر با حد اکثر در اگست (اوت) و بیشترین میزان بارش باران در ماههای دسامبر تا فوریه با حداکثر در دسامبر است. هوای مونترال معمولاً در زمستان، چند درجه‌ای سردتر از تورنتو است اما شدت بادهای سرد آن کمتر است.

جغرافیای شهری
استان کبک از نظر معماری شهری، تفاوت چشمگیری با نقاط دیگر آمریکای شمالی دارد و برخلاف مثلاً تورنتو که مشابه شهرهای آمریکاست، مونترال شباهت زیادی به شهرهای اروپایی خصوصاً فرانسه دارد و به همین دلیل به پاریس آمریکای شمالی شهرت دارد. از این نظر، معماری آن برای ایرانیان بسیار آشناست.
مونترال به دلیل قدمتش از زیبایی‌های تاریخی زیادی برخوردار است. همچنین موقعیت جغرافیایی آن در جزیره مونترال و در کنار رودخانه‌های سنت لورنس و اتاوا و تپه سه سر مونت رویال (که نام شهر از آن گرفته شده) سبب شده که شهر از چشم‌اندازهای زیبایی برخوردار شود و از این نظر یک مکان جذاب برای مسافرت‌های توریستی است. قدمت شهر و بناهای زیبایی چون کلیسای سنت ژوزف (بلندمرتبه‌ترین کلیسای جهان) بهانه دیگری برای علاقه‌مندی جهانگردان فراهم می‌آورد.

اوضاع کلی اقتصادی
هر چند صنایع بسیاری در حوزه‌های متنوع صنعتی، معدنی و کشاورزی در استان فعالند اما رونق آن به اندازه دو شهر تورنتو و کلگری نیست. همچنین متوسط حقوق در این استان از استان‌هایی نظیر بریتیش کلمبیا، البرتا و انتاریو به مراتب پایین تر است به همین دلیل برخی از متخصصین پس از تثبیت شدن در این استان، با یافتن شغل مناسب‌تر در انتاریو، استان‌های غربی و حتی آمریکا، به آن مناطق نقل مکان می‌کنند.

وضعیت ویزا
به دلیل وضعیت خاصی که این استان دارد تنها استانی است که بطور جداگانه اجازه صدور ویزاهای مهاجرتی را دارد و همین کمک می‌کند تا در رقابت با ویزاهای فدرال، شرایط آسانتری را برای پذیرش اجرا کند.

شرایط تحصیلی
استان کبک و شهر مونترال را باید بهشت علاقه‌مندان به ادامه تحصیل دانست. درحالیکه تعدادی از معتبرترین دانشگاه‌های کانادا (در صدر آن دانشگاه قدیمی مک‌گیل) در این شهر واقع هستند، شهریه آن از بسیاری از دانشگاه‌های کانادا کمتر است. مهمتر اینکه شهروندان کبکی (منظور متولدین کبک، لندد شدگان در این استان، یا کسانیکه بیش از یک سال ساکن آن بوده‌اند) شهریه‌ای معادل نیمی از دیگر ساکنان کانادا و حدود یک چهارم دانشجویان بین‌المللی می‌پردازند. دولت کبک وام کم‌بهره مناسبی به دانشجویان کبکی می‌دهد و با اتمام موفقیت آمیز تحصیل، نیمی از این وام بخشوده می‌شود.
در مونترال هم دانشگاه‌های انگلیسی زبان (مک‌گیل و کونکوردیا) و هم فرانسه زبان (مونترال) فعال هستند و بسته به علاقه می‌توانید در هر کدام ثبت نام نمایید. اگر علاقه‌مند به تحصیل در مقطع دکترا اما با زبان انگلیسی هستید می‌توانید در دانشگاه مونترال که شهریه به مراتب کمتری نسبت به مک‌گیل طلب می‌کند به شرط ارائه پایان نامه به زبان انگلیسی ثبت نام کنید و سپس تمامی واحدهای لازم را به صورت میهمان در دانشگاه‌های انگلیسی زبان بگذرانید. دانشگاه فرانسه لاوال در فاصله بسیار اندک از مونترال یک فرصت تحصیلی دیگر برای ساکنین این شهر است.

امکانات حمل و نقل عمومی
مونترال دارای بهترین سیستم حمل و نقل درون شهری در کاناداست که مجموعه‌ای از اتوبوسها و خطوط مترو را تشکیل می دهد و از طریق آن به همه نقاط شهر دسترسی وجود دارد. هزینه حمل و نقل عمومی در مونترال، اگر از کارت‌های ثابت ماهانه (Monthly Pass) استفاده کنید حدود ۳۳ درصد از تورنتو ارزانتر است. برای کسانیکه از وسیله نقلیه شخصی استفاده می‌کنند، مونترال یک جنبه مثبت (بزرگ) و دو جنبه منفی دارد. جنبه مثبت آن نرخ بسیار پایین بیمه خودرو است که به هیچ وجه قابل مقایسه با انتاریو نیست. جنبه منفی آن اول، قیمت اندکی گرانتر بنزین (به دلیل مالیات بیشتر دولت بر سوخت) است. البته با تغییری که در سیستم مالیات بر مصرف انتاریو از سال ۲۰۱۰ اعمال خواهد شد (و در یک پست جداگانه به آن خواهیم پرداخت) این تفاوت از میان خواهد رفت.
مورد دوم، هزینه گران پارکینگ در شهر خصوصاً مناطق مرکزی Downtown است بطوریکه در برخی مناطق هزینه ماهانه پارکینگ آپارتمان‌ها رقم قابل توجهی می‌شود. به همین دلیل و به دلیل سیستم بسیار راحت حمل و نقل عمومی بسیاری از ساکنان مناطق مرکزی شهر قید خودرو شخصی را می‌زنند و تنها از سیستم عمومی بهره می‌برند و در صورت نیازهای گهگاهی به خودرو شخصی، آن را کرایه می‌کنند.

آشنایی با دو زبان
با اینکه این فرصت وجود دارد که یک تازه وارد هر دو زبان انگلیسی و فرانسه را در شهر آموزش ببیند و کمک هزینه خوبی هم برای فراگیری زبان فرانسه پرداخت می‌شود اما یادگیری هیچکدام از این دو اضطراری نیست بدین معنا که کسانی سال‌ها در این شهر زندگی کرده‌اند در حالیکه تنها با یک زبان رسمی آشنایی داشته‌اند. اگر انگلیسی شما بهتر است، توصیه می‌شود که در بخش غربی شهر که تمرکز مشاغل و ساکنان بر روی زبان انگلیسی است سکنا گزینید.

 منبع: سایت رسمی شهر مونترال و ایرانتو

تذکر: استفاده از مطالب سایت به ویژه اخبار مهاجرت فقط با ذکر منبع و لینک سایت مجاز می باشد و استفاده غیر مجاز آن موجب تعقیب قانونی می باشد.

درباره اقامت کانادا

www.iranquebec.ir

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WhatsApp WhatsApp us